  • Mfr # BLTS44-M100-0500188P
  • Zoro # G615930256
Thread Size
M10 x 1.5
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
50 mm
Drive Size
M5
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS44-M100-0500188P
Thread Size
M10 x 1.5
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
50 mm
Drive Size
M5
Head Diameter
16 mm
Head Height
7 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Dia./Thread Size
10 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2020 OT.02
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Extended Coarse Thread 10.0 mmx50.0 mm Grade 18-8 SS Plain