  • Mfr # ZEBM24X100-316
  • Zoro # G210881267
Material Grade/Class
316
Eye Inside Diameter
22 mm
Eye Thickness
25 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZEBM24X100-316
Eye Inside Diameter
22 mm
Eye Thickness
25 mm
Eye Outside Diameter
45 mm
Hole Center-to-End Length
100 mm
Thread Length
68 mm
Thread Size
M24-3.00
Head Outside Diameter
45 mm
Head Width
25 mm
Bore Diameter
22 mm
Shank Thread Size
M24-3.0
Ball Diameter
22 mm
Overall Length
122.5 mm
Shank Thread Length
68 mm
Screw Size
24 mm
Shank Length
77 1/2 mm
Shank Diameter
24 mm
Material Grade/Class
316
Metric
Application
Commercial Kitchen, Food Processing
Chemical Resistant, Corrosion Resistant
For Environment
Food and Beverage
Material Quality Standards
ASTM A276
Thread Pitch
3 mm
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 22 mm, Eye Outside Diameter 45 mm, Eye Thickness 25 mm, Plain, Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Material Quality Standards ASTM A276, REACH Compliant Yes, Hole Center-to-End Length 100 mm, RoHS Compliant Yes, Shank Diameter 24 mm, Thread Style Fully Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 68 mm, Thread Pitch 3 mm, Thread Size M24-3.00, Shank Length 77 1/2 mm, Externally Threaded, Shoulder Style Without Shoulder