  • Mfr # BLTS71-M060-0250188P
  • Zoro # G515934927
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
25 mm
Drive Size
M3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS71-M060-0250188P
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
25 mm
Drive Size
M3
Head Diameter
10 mm
Head Height
3 mm
Dia./Thread Size
5 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Compliance
AMPG 2013 LP.02
Head Style
Smooth
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Low Profile Smooth Hex Drive Long Coarse Thread 6.0 mmx25.0 mm Grade 18-8 SS Plain