  • Mfr # BLTS57-0375-4000BRSP
  • Zoro # G915931038
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
4 in
Drive Size
3/16 in
Material
Brass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS57-0375-4000BRSP
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
4 in
Drive Size
3/16 in
Head Diameter
0.562 in
Head Height
0.25 in
Dia./Thread Size
0.25 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Brass
Finish
Plain
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2006 BR.01
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Hex Drive 1/4in Coarse Thread 3/8inx4in Brass Plain