  • Mfr # BLTS30-0312-1000188P
  • Zoro # G915935432
Thread Size
1/4-20
Shoulder Diameter
0.312 in
Shoulder Length
1 in
Drive Size
5/32 in
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS30-0312-1000188P
Thread Size
1/4-20
Shoulder Diameter
0.312 in
Shoulder Length
1 in
Drive Size
5/32 in
Head Diameter
0.437 in
Head Height
0.218 in
Dia./Thread Size
0.25 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2010 ZR.01
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Hex Drive Coarse Thread 5/16inx1in Grade 18-8 SS Plain