  • Mfr # BLTS30-M040-0140316P
  • Zoro # G715933492
Thread Size
M3 x 0.5
Shoulder Diameter
4 mm
Shoulder Length
14 mm
Drive Size
M2
Material
300 Series Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS30-M040-0140316P
Thread Size
M3 x 0.5
Shoulder Diameter
4 mm
Shoulder Length
14 mm
Drive Size
M2
Head Diameter
6 mm
Head Height
3 mm
Dia./Thread Size
3 mm
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Hex Drive Coarse Thread 4.0 mmx14.0 mm Grade 316 SS Plain