  • Mfr # BLTS32-M120-0140286P
  • Zoro # G015928068
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Socket Head
Slotted Drive
Thread Size
M10 x 1.5
Shoulder Diameter
12 mm
Shoulder Length
14 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS32-M120-0140286P
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M10 x 1.5
Shoulder Diameter
12 mm
Shoulder Length
14 mm
Head Diameter
20 mm
Head Height
8 mm
Dia./Thread Size
10 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2006 ZR.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Slotted Drive Coarse Thread 12.0 mmx14.0 mm A286 SS Plain