  • Mfr # BLTS30-M100-01604SSV
  • Zoro # G915933131
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Drive Size
M5
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS30-M100-01604SSV
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M5
Head Diameter
14 mm
Head Height
7 mm
Dia./Thread Size
8 mm
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Hex Drive Coarse Thread 10.0 mmx16.0 mm Grade 416 SS Passivated