  • Mfr # BLTS30-M060-01404SSV
  • Zoro # G915929325
Shoulder Diameter
6 mm
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS30-M060-01404SSV
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
14 mm
Head Diameter
10 mm
Head Height
5 mm
Dia./Thread Size
5 mm
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Hex Drive Coarse Thread 6.0 mmx14.0 mm Grade 416 SS Passivated