  • Mfr # BLTS32-0125-05004SSV
  • Zoro # G215933114
/ea
Key Features
Socket Head
Slotted Drive
Thread Size
#4-40
Shoulder Diameter
0.125 in
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Head Diameter
0.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS32-0125-05004SSV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
#4-40
Shoulder Diameter
0.125 in
Shoulder Length
1/2 in
Head Diameter
0.25 in
Head Height
0.125 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Dia./Thread Size
0.112 in