  • Mfr # BLTS32-0125-10004SSV
  • Zoro # G315934172
Thread Size
#4-40
Shoulder Diameter
0.125 in
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Head Diameter
0.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS32-0125-10004SSV
Thread Size
#4-40
Shoulder Diameter
0.125 in
Shoulder Length
1 in
Head Diameter
0.25 in
Head Height
0.125 in
Dia./Thread Size
0.112 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2010 ZR.01
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Slotted Drive Coarse Thread 1/8inx1in Grade 416 SS Passivated