  • Mfr # BLTS32-0312-10004SSV
  • Zoro # G915932127
Thread Size
1/4-20
Shoulder Diameter
0.312 in
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Head Diameter
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS32-0312-10004SSV
Thread Size
1/4-20
Shoulder Diameter
0.312 in
Shoulder Length
1 in
Head Diameter
0.437 in
Head Height
0.218 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Dia./Thread Size
0.25 in
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Compliance
AMPG 2010 ZR.01
Head Style
Smooth
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Slotted Drive Coarse Thread 5/16inx1in Grade 416 SS Passivated