  • Mfr # BLTS32-0312-06254SSV
  • Zoro # G115932231
Thread Size
1/4-20
Shoulder Diameter
0.312 in
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Head Diameter
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS32-0312-06254SSV
Thread Size
1/4-20
Shoulder Diameter
0.312 in
Shoulder Length
5/8 in
Head Diameter
0.437 in
Head Height
0.218 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Dia./Thread Size
0.25 in