  • Mfr # BLTS32-M030-01204SSV
  • Zoro # G115935393
Thread Size
M2 x 0.4
Shoulder Diameter
3 mm
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Head Diameter
5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS32-M030-01204SSV
Thread Size
M2 x 0.4
Shoulder Diameter
3 mm
Shoulder Length
12 mm
Head Diameter
5 mm
Head Height
2 mm
Dia./Thread Size
2 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Compliance
AMPG 2006 ZR.02
Head Style
Smooth
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Slotted Drive Coarse Thread 3.0 mmx12.0 mm Grade 416 SS Passivated