  • Mfr # BLTS32-M060-06504SSV
  • Zoro # G915934282
/ea
Free Shipping & Returns
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
6 mm
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Head Diameter
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS32-M060-06504SSV
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
65 mm
Head Diameter
10 mm
Head Height
5 mm
Dia./Thread Size
5 mm
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Slotted Drive Coarse Thread 6.0 mmx65.0 mm Grade 416 SS Passivated