  • Mfr # BLTS32-M080-05004SSV
  • Zoro # G415935383
Thread Size
M6 x 1
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Head Diameter
12 mm
Head Height
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS32-M080-05004SSV
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
8 mm
Shoulder Length
50 mm
Head Diameter
12 mm
Head Height
6 mm
Dia./Thread Size
6 mm
Material
400 Series Stainless Steel
Finish
Passivated
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Slotted Drive Coarse Thread 8.0 mmx50.0 mm Grade 416 SS Passivated