  • Mfr # BLTS56-0375-1625316P
  • Zoro # G315927372
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
1-5/8 in
Drive Size
3/16 in
Material
300 Series Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS56-0375-1625316P
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
1-5/8 in
Drive Size
3/16 in
Head Diameter
0.562 in
Head Height
0.25 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Dia./Thread Size
0.25 in