  • Mfr # BLTS18-M100-1400316P
  • Zoro # G915927680
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
140 mm
Drive Size
M5
Material
300 Series Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS18-M100-1400316P
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
140 mm
Drive Size
M5
Head Diameter
16 mm
Head Height
7 mm
Dia./Thread Size
8 mm
Material
300 Series Stainless Steel
Compliance
ISO 7379-1983
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 10.0 mm x 140.0 mm Grade 316 SS Plain