  • Mfr # BLTS18-0375-0812ASB
  • Zoro # G015932935
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
13/16 in
Material
Alloy Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS18-0375-0812ASB
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Head Diameter
0.562 in
Head Height
0.25 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Dia./Thread Size
0.312 in