  • Mfr # M07400.060.0045
  • Zoro # G2861260
Thread Size
M6-1.00
Drive Size
4 mm
Tensile Strength
145,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07400.060.0045
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
45 mm
Drive Size
4 mm
Thread Length
35 mm
Head Height
3.72 mm
Min. Thread Length
35 mm
Minimum Thread Length
35 mm
Head Diameter
13.44 mm
Head Dia.
13.44 mm
Length
45 mm
Tensile Strength
145,000 psi
Thread Style
Partially Threaded
Thread Pitch
1 mm
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 4 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M6x1.00, Minimum Thread Length 35 mm, Fastener Length 45 mm, Head Height 3.72 mm, Head Diameter 13.44 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable