  • Mfr # BLTS18-M050-0160MONP
  • Zoro # G415928781
/ea
Free Shipping & Returns
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Drive Size
M2.5
Material
Monel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS18-M050-0160MONP
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M2.5
Head Diameter
9 mm
Head Height
4 mm
Dia./Thread Size
4 mm
Material
Monel
Compliance
AMPG 2013 EX.01
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 5.0 mm x 16.0 mm Monel Plain