  • Mfr # BLTS18-M050-0050MONP
  • Zoro # G815926554
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Drive Size
M2.5
Material
Monel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS18-M050-0050MONP
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Shoulder Length
5 mm
Drive Size
M2.5
Head Diameter
9 mm
Head Height
4 mm
Dia./Thread Size
4 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Monel
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
AMPG 2013 EX.01
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 5.0 mm x 5.0 mm Monel Plain