  • Mfr # BLTS18-0312-2000H5SP
  • Zoro # G715927514
Shoulder Diameter
0.312 in
Shoulder Length
2 in
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS18-0312-2000H5SP
Shoulder Diameter
0.312 in
Shoulder Length
2 in
Head Diameter
0.437 in
Head Height
0.218 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Dia./Thread Size
0.25 in
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
ASME B18.3
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 5/16 in x 2 in 316H5 SS Plain