  • Mfr # BLTS18-0312-4000174P
  • Zoro # G115928579
/ea
Free Shipping & Returns
Shoulder Diameter
0.312 in
Shoulder Length
4 in
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS18-0312-4000174P
Shoulder Diameter
0.312 in
Shoulder Length
4 in
Head Diameter
0.437 in
Head Height
0.218 in
Dia./Thread Size
0.25 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2013 EX.01
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 5/16 in x 4 in 17-4 PH SS Plain