  • Mfr # BLTS18-M080-0150188P
  • Zoro # G115933771
/ea
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
8 mm
Shoulder Length
15 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS18-M080-0150188P
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
8 mm
Shoulder Length
15 mm
Head Diameter
13 mm
Head Height
5.5 mm
Dia./Thread Size
5 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
ISO 7379-Reduced Thread
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread 8.0 mm x 15.0 mm Grade 18-8 SS Plain