  • Mfr # BLTS75-M200-0250188P
  • Zoro # G115933887
Thread Size
M12 x 1.75
Shoulder Diameter
20 mm
Shoulder Length
25 mm
Drive Size
M10
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS75-M200-0250188P
Thread Size
M12 x 1.75
Shoulder Diameter
20 mm
Shoulder Length
25 mm
Drive Size
M10
Head Diameter
30 mm
Head Height
14 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Dia./Thread Size
12 mm
Head Style
Knurled
Compliance
ISO 7379-Reduced Thread
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive M12 Coarse Thread 20.0 mmx25.0 mm Grade 18-8 SS Plain