  • Mfr # BLTS68-M080-0080188P
  • Zoro # G015930870
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
8 mm
Shoulder Length
8 mm
Drive Size
M4
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS68-M080-0080188P
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
8 mm
Shoulder Length
8 mm
Drive Size
M4
Head Diameter
13 mm
Head Height
5.5 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Dia./Thread Size
6 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
AMPG 2013 ZS.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive M6 Coarse Thread 8.0 mm x 8.0 mm Grade 18-8 SS Plain