  • Mfr # BLTS42-M050-0250188B
  • Zoro # G015931600
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
5 mm
Drive Size
M2.5
Material
Stainless Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS42-M050-0250188B
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
5 mm
Shoulder Length
25 mm
Drive Size
M2.5
Head Diameter
9 mm
Head Height
4 mm
Dia./Thread Size
5 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Black Oxide
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Coarse Thread 5.0 mmx25.0 mm Grade 18-8 SS Black Oxide