  • Mfr # U07840.025.0025
  • Zoro # G1559546
CAD Available
Key Features
Torx Drive
CAD Drawing
System of Measurement
Inch
Thread Size
1/4"-20
Drive Size
1/8 in
Point type
Cup
Point Type
Cup
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
U07840.025.0025
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
1/4"-20
Overall Length
1/4 in
Drive Size
1/8 in
Minimum Point Diameter
0.118 in
Maximum Point Diameter
0.132 in
Details
CAD Available
Yes
System of Measurement
Inch
Drive Type
Torx
Point Material
Alloy Steel
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Item
Set Screw
Type
UNC
Decimal Equivalent
0.25 in
Rockwell Hardness
C45 to C53
Meets
ANSI/ASME B18.3
Head Type
Headless
Dimensional Standards
ASME B18.3
Pack Size
Small Pack
Thread Type
Coarse
Thread Fit
3A
Description
Socket Set Screw, Head Type Headless, Point Type Cup, System of Measurement Inch, Thread Size 1/4 In.-20, Overall Length 1/4 in, Drive Type Socket, Drive Size 1/8 in, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Decimal Equivalent 0.25 in, Dimensional Standards ASME B18.3, Head Height Not Applicable, Maximum Head Height Not Applicable, Maximum Point Diameter 0.132 in, Minimum Head Height Not Applicable, Minimum Point Diameter 0.118 in, Package Quantity 100