  • Mfr # BLTS42-0312-2000ASB
  • Zoro # G415932818
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.312 in
Shoulder Length
2 in
Drive Size
5/32 in
Material
Alloy Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS42-0312-2000ASB
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.312 in
Shoulder Length
2 in
Drive Size
5/32 in
Head Diameter
0.437 in
Head Height
0.218 in
Dia./Thread Size
0.312 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Compliance
AMPG 2018 OT.01
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Coarse Thread 5/16inx2in Alloy Steel Black Oxide