  • Mfr # BLTS20-0500-0375ASB
  • Zoro # G415929658
Thread Size
3/8-16
Shoulder Diameter
0.5 in
Drive Size
1/4 in
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS20-0500-0375ASB
Thread Size
3/8-16
Shoulder Diameter
0.5 in
Shoulder Length
3/8 in
Drive Size
1/4 in
Head Diameter
0.75 in
Head Height
0.203 in
Dia./Thread Size
0.375 in