  • Mfr # ZEBM12X130-BLACK
  • Zoro # G410881715
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
304
Finish
Black Oxide
Eye Inside Diameter
12 mm
Eye Thickness
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZEBM12X130-BLACK
Eye Inside Diameter
12 mm
Eye Thickness
14 mm
Eye Outside Diameter
25 mm
Hole Center-to-End Length
130 mm
Thread Length
107 mm
Thread Size
M12-1.75
Shank Thread Length
107 mm
Head Width
14 mm
Shank Thread Size
M12-1.75
Ball Diameter
12 mm
Head Outside Diameter
25 mm
Bore Diameter
12 mm
Overall Length
142.5 mm
Shank Length
117 1/2 mm
Screw Size
12 mm
Shank Diameter
12 mm
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
304
Finish
Black Oxide
Resistance Properties
Chemical Resistant, Corrosion Resistant
Housing Material Grade
18-8
Thread Pitch
1.75 mm
Material Quality Standards
ASTM A582
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 12 mm, Eye Outside Diameter 25 mm, Eye Thickness 14 mm, Black Oxide, Stainless Steel, Material Grade/Class 304, Material Quality Standards ASTM A582, REACH Compliant Yes, Hole Center-to-End Length 130 mm, RoHS Compliant Yes, Shank Diameter 12 mm, Thread Style Fully Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 107 mm, Thread Pitch 1.75 mm, Thread Size M12-1.75, Shank Length 117 1/2 mm, Externally Threaded, Shoulder Style Without Shoulder