  • Mfr # ZEBM16X150
  • Zoro # G210881007
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
304
Finish
Plain
Eye Inside Diameter
16 mm
Eye Thickness
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZEBM16X150
Eye Inside Diameter
16 mm
Eye Thickness
17 mm
Eye Outside Diameter
32 mm
Hole Center-to-End Length
150 mm
Thread Length
118 mm
Thread Size
M16-2.00
Head Outside Diameter
32 mm
Shank Thread Size
M16-2.0
Shank Thread Length
118 mm
Overall Length
166 mm
Head Width
17 mm
Ball Diameter
16 mm
Bore Diameter
16 mm
Shank Length
134 mm
Screw Size
16 mm
Shank Diameter
16 mm
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
304
Finish
Plain
Resistance Properties
Chemical Resistant, Corrosion Resistant
Housing Material Grade
18-8
Thread Pitch
2 mm
Material Quality Standards
ASTM A582
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 16 mm, Eye Outside Diameter 32 mm, Eye Thickness 17 mm, Plain, Stainless Steel, Material Grade/Class 304, Material Quality Standards ASTM A582, REACH Compliant Yes, Hole Center-to-End Length 150 mm, RoHS Compliant Yes, Shank Diameter 16 mm, Thread Style Fully Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 118 mm, Thread Pitch 2 mm, Thread Size M16-2.00, Shank Length 134 mm, Externally Threaded, Shoulder Style Without Shoulder