  • Zoro # G3402865
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Power Source
Battery
Includes
Carrying Case, Software and Download Cable, Test Leads
Insulation Resistance Range
40 megaohm to 4 gigohm
Display
Digital LCD
Output Test Voltage
250/500/1000V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AMB-45
Zoro #
G3402865
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Battery Size
AA
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Details
Item
Megohmmeter
Power Source
Battery
Includes
Insulation Resistance Range
40 megaohm to 4 gigohm
Display
Digital LCD
Output Test Voltage
250/500/1000V DC
Safety Rating
Cat III 600V
Features
Auto Power Off
Yes
Data Logging
4000 Data Points
Auto Ranging
Yes
Resistance Range
0 to 4000 ohm
Interface
RS-232
Live Circuit Detection
0 to 600V AC/V DC
Accuracy
0 to 2000M Ohms +/-3% of Reading +/-5 Digits, 2001M Ohms to 4000M Ohms +/-5% of Reading +/-5 Digits
Calibration Certificate
None
Parameters Measured
Insulation Resistance
CAT Safety Rating
CAT III 600V
Display Type
Digital
Communication Protocol
RS-232
Test Voltage
1,000V DC, 250V DC, 500V DC
Minimum Insulation Resistance
40 megaohm
Waterproof
No
Dustproof
No
Remote Test Probe Included
Timed Ramp Voltage Test
Includes Software
Greater Than 30V Warning
Insulation Limit Alarm
USB Data Download Included
Includes Batteries
Insulation Resistance Resolution
4 megaohm, 40 megaohm, 400 megaohm, 4000 megaohm
Number of Batteries Required
8
Number of Records Stored
4,000
Display Screen Type
LCD
Maximum AC Voltage Measured
600 V
Testing Functions
Insulation
Capacitance Auto Discharge
Data Logger
PI/DAR Testing
Bluetooth Compatible
Maximum Insulation Resistance
4 gigohm
Pass/Fail Selection Limits
Maximum DC Voltage Measured
600 V
Operating Voltage
600V
Resistance Accuracy
+/-1.00% + 3 digits
Backlit Digital Display
Description
Megohmmeter, Backlit Digital Display No, Bluetooth Compatible No, CAT Safety Rating CAT III 600V, Calibration Certificate None, Capacitance Auto Discharge Yes, Display Type Digital, Dustproof No, Greater Than 30V Warning Yes, Includes Carrying Case, Software and Download Cable, Test Leads, Insulation Limit Alarm No, Maximum Insulation Resistance 4 gigohm, Minimum Insulation Resistance 40 megaohm, PI/DAR Testing No, Parameters Measured Insulation Resistance, Pass/Fail Selection Limits No