  • Mfr # A83750101157065708
  • Zoro # G416007997
Free Shipping & Returns
Key Features
Surface Finish
Powder Coated
Tire Rim Dia.
8 in
Tire Width
18 in
Wheel Width
3.75 in
Application to Vehicle Type
Trailers
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A83750101157065708
Country of Origin
China
Dimensions
Tire Rim Dia.
8 in
Tire Width
18 in
Wheel Width
3.75 in
Overall Diameter
18 in
Tread Depth
0.24 IN
Tire Size
5.7-8 in
Length
18 in
Wheel Size
8 in
Details
Surface Finish
Powder Coated
Application to Vehicle Type
Trailers
Aspect Ratio
0.75 IN
Wheel Rim Material
Alloy Steel
Shape
Circle
Wheel Backspacing
0 in