  • Mfr # 77W14311HCA
  • Zoro # G816059541
Pipe Size
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
77W14311HCA
Pipe Size
1/2 in
Overall Length
9.5 in
EPDM
Handle Type
Tee
Special Features
Insulated Handle
Vacuum Service Rating
29 in Hg
Valve Series
77W
Description
Ball Valve, Body Material Bronze, For Media Cooling, Heating, Non-Potable Water, Valve Construction Two-Piece, Nominal Valve Size 1/2 in, Maximum Pressure - Operating 300 psig, Vacuum Service Rating 29 in Hg, Ball Material Stainless Steel, Ball Port Style Full Port, Handle Type Tee, Connection Size - Side 1 1/2 in, Seal Material EPDM, Seat Material RPTFE, Stem Material Stainless Steel, Connection Size - Side 2 1/2 in, Connection Type - Side 1 Press, Stem Type Blowout Resistant