  • Zoro # G2851502
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Ball Material
Chrome Plated Bronze
Body Style
Inline
Ball Port Style
Standard Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
Two-Piece
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G2851502
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size
1 1/4 in
Overall Length
4 in
Connection Size - Side 2
1 1/4 in
Nominal Valve Size
Connection Size - Side 1
Handle Length
5.5 in
Handle Height
2.62 in
Details
Ball Material
Chrome Plated Bronze
Body Style
Inline
Ball Port Style
Standard Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
Two-Piece
For Media
Steam
Connection Type
FNPT x FNPT
Item
Ball Valve
Seat Material
PTFE
Features
Heavy Pattern Construction
Handle Material
PVC, Zinc-Plated Steel
Stem Material
Brass
Standards
ARRA Compliant, ASTM B584-C84400, Build America Buy America Act (BABA), Buy American Act (BAA), CRN
Body Material
Bronze
Temp. Range
-20 Degrees to 450 Degrees F
Handle Type
Lever
Ball Valve Product Group
Manual
Stem Type
Blowout Resistant
Max. Pressure
600 PSI CWP
Compliance
MSS SP-110
Seal Material
PTFE
Type
3-A Standard Compliance
Not Rated
Operating Temperature - Maximum
500 Degrees F
Color - Valve Handle
Yellow
Maximum Pressure - Combustible Gas
Not Rated
Connection Type - Side 2
NPT
Handle - Locking
Non-Locking
Maximum Pressure - Steam
150 PSI WSP
Color - Valve Body
Bronze
Vacuum Service Rating
29 in Hg
Cleaned and Bagged
Not Cleaned and Bagged
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Connection Gender - Side 2
Female
Connection Type - Side 1
NPT
Connection Gender - Side 1
Female
Coefficient of Volume (Cv)
0.01
Valve Series
70
Description
Manual Two-Way Ball Valve, Body Material Bronze, For Media Steam, Valve Construction Two-Piece, Nominal Valve Size 1 1/4 in, Valve Body Style Straight, 3-A Standard Compliance Not Rated, Average Surface Roughness (Ra) Not Applicable, Maximum Pressure - Operating 600 psi, Maximum Pressure - Steam 150 psi, Maximum Pressure - Combustible Gas Not Rated, Vacuum Service Rating 29 in Hg, Ball Material Chrome-Plated Bronze, Ball Port Style Standard Port, Handle - Locking Non-Locking, Handle Type Lever