  • Mfr # 541EDBKMAA0200
  • Zoro # G0213805
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
541EDBKMAA0200
Factory Set Pressure
200 psi
Pressure Range
15 to 900 psi
Operating Pressure - Maximum
1,214 psi
Operating Pressure - Minimum
20 psi
Description
POP Safety Relief Valve, Body Material Stainless Steel, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 3/4 in, Outlet Size 1 1/4 in, Factory Set Pressure 200 psig, Pressure Range 15 to 900 psi, Disc Material 316 Stainless Steel, Overall Height 5 5/8 in, Overall Length 9 1/2 in, Seat Material Metal, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 800 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Standards CF8M (1.4408), CRN, NSF