  • Mfr # 541DDBKMAA0300
  • Zoro # G0213762
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
3/4"
Outlet Size
1"
Body Material
Stainless steel
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
541DDBKMAA0300
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
3/4"
Outlet Size
1"
Overall Height
5 5/8 in
Overall Length
9 1/2 in
Outlet Connection Size
1 in
Inlet Connection Size
3/4 in
Details
Body Material
Stainless steel
Item
POP Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Seat Material
Metal
Factory Set Pressure
300 psi
Standards
CF8M (1.4408), CRN, NSF
Application
Air and Gas Compressors and Dryers, Pressure Vessels and Pressure Piping System etc
Spring Material
Pressure Range
15 to 1200 psi
Disc Material
316 Stainless Steel
Test Lever
Test Lever Included
Temp. Range
-320 Degrees to 800 Degrees F
Product Type
Safety Relief Valve
Outlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Maximum
800 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
1,214 psi
ASME Section Code
Section VIII
Outlet Connection Gender
Female
Inlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Minimum
-320 Degrees F
Operating Pressure - Minimum
20 psi
Inlet Connection Gender
Male
For Media
Air, Gas, Steam
Description
POP Safety Relief Valve, Body Material Stainless Steel, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 3/4 in, Outlet Size 1 in, Factory Set Pressure 300 psig, Pressure Range 15 to 1200 psi, Disc Material 316 Stainless Steel, Overall Height 5 5/8 in, Overall Length 9 1/2 in, Seat Material Metal, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 800 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Standards CF8M (1.4408), CRN, NSF