  • Mfr # ENR11201
  • Zoro # G6028522
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
120 V AC
NEMA Rating
3RX
Number of Wires
2
Number of Poles
3
NEMA Type
5-20R
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ENR11201
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Hub Size
1/2 in
For Maximum Cable Diameter
0.639 in
For Minimum Cable Diameter
0.538 in
Hub Diameter
0.5 in
Plug Cable Diameter
Details
Item
Receptacle
Voltage
120 V AC
NEMA Rating
3RX
Number of Wires
2
Number of Poles
3
NEMA Type
5-20R
Amps
20 A
Material
Copper-Free Aluminum
Hub Style
Dead-end
Standards
UL Listed
Hz
60
Mounting Box
1 Gang, Malleable Iron
Finish
Triple Coat Epoxy Coating
Features
Dead Front Design: Receptacle is Not Energized Until Plug is Fully Inserted and Switch is Engaged
NEMA Enclosure Rating
3RX, 7CD, 9FG
Housing Material
Copper-Free Aluminum
Insulation Material
Glass-Filled Reinforced Polyester
Resistance Properties
Dust Ignition Proof, Explosion Proof
Hub Type
Dead End
GFCI
Yes
Housing Material Finish
Chromate Finish; Epoxy Powder Coated; Zinc Electroplated
Current Rating
20 A
For Environment
Hazardous Location
Horsepower Rating
1 hp
NEMA Receptacle Configuration
Circuit Breaker
Yes
Hazardous Location Specification
Class I, Div 1 and 2, Group C, D, Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2
Voltage Rating
125V AC
Number of Gangs
1
Amperage
20
Insulator Block Material
Malleable Iron Material and Finish
Aluminum Material and Finish
Mounting Box Entries
Dead-End or Feed-Thru
Hazardous Area Classification
Description
Receptacle, Current Rating 20 A, GFCI Yes, Grounding Grounded, Hazardous Location Specification Class I, Div 1 and 2, Group C, D, Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2, Housing Color Gray, Housing Material Aluminum, NEMA Enclosure Rating 3RX, 7CD, 9FG, NEMA Receptacle Configuration 5-20R, Number of Gangs 1, Number of Poles 3, Number of Wires 2, Resistance Properties Dust Ignition Proof, Explosion Proof, Standards UL Listed, Voltage Rating 125V AC, AFCI No