  • Mfr # EBR6034EH100
  • Zoro # G5941415
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
600V AC
NEMA Rating
3, 3R, 4, 4X, 7CD, 9FG
Number of Wires
3
Number of Poles
4
Circuit Breaker Amp Rating
100 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EBR6034EH100
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Hub Size
3/4 in, 1 1/2 in
Hub Diameter
1.5 in
Plug Cable Diameter
Details
Item
Receptacle
Voltage
600V AC
NEMA Rating
3, 3R, 4, 4X, 7CD, 9FG
Number of Wires
3
Number of Poles
4
Circuit Breaker Amp Rating
100 A
Amps
60 A
Material
Copper-Free Aluminum
Mounting Box
Copperfree Aluminum
Hz
60
Finish
Epoxy Powder Coated
Circuit Breaker
Yes
Standards
E10784, E313360(EBR), E79132, UL 1010 (UL 1203), UL 1682, UL 894
Disconnect Switch
No
Includes Mounting Hardware
Yes
Enclosure Lock Type
Padlockable
Phase
Three
Housing Material Finish
Epoxy Powder Coated
Includes
Screw Cap
For Environment
Hazardous Location
Housing Material
Circuit Breaker Type
EHD 480V AC
Wire Connection Type
Quick-Disconnect Terminals
Locking Handle
Compatible with Series
Powertite
Number of Gangs
1
NEMA Enclosure Rating
Current Rating
60 A
Voltage Rating
480V AC
Grounding
Grounded
Handle Type
Knob
Insulation Material
Fiberglass-Reinforced Polyester
Hazardous Location Specification
Class I, Div 1 and 2, Group C, D, Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2
Contact Material
Brass
Hub Type
Feed Through
Resistance Properties
Waterproof
Materials and Finishes
Hazardous Area Classification
Mounting Box Entries
Feed-Thru
Amperage
30, 60, 100 or 150
Horsepower Ratings
1, 1.5, 2, 3, 5, 7.5, 10, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 60 or 75
Description
Receptacle, Circuit Breaker Amp Rating 100 A, Circuit Breaker Type EHD 480V AC, Current Rating 60 A, Fuse Protection Not Applicable, Fuse Type Not Applicable, Hazardous Location Specification Class I, Div 1 and 2, Group C, D, Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2, Locking Handle Yes, NEMA Enclosure Rating 3, 3R, 4, 4X, 7CD, 9FG, Number of Poles 4, Number of Wires 3, Voltage Rating 480V AC, Compatible Plug Manufacturer Part Number Not Applicable, Disconnect Switch No