  • Mfr # DBR6034EH100
  • Zoro # G0116013
Voltage
600V AC
Number of Poles
4
Circuit Breaker Amp Rating
100 A
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
DBR6034EH100
Hub Diameter
1.5 in
Voltage
600V AC
Number of Poles
4
Circuit Breaker Amp Rating
100 A
Amps
60 A
Current Rating
60 A
Circuit Breaker Type
EHD 480V AC
Hazardous Location Specification
Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2
Voltage Rating
480V AC
Phase
Three
Description
Receptacle, Circuit Breaker Amp Rating 100 A, Circuit Breaker Type EHD 480V AC, Current Rating 60 A, Fuse Protection Not Applicable, Fuse Type Not Applicable, Hazardous Location Specification Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2, Locking Handle Yes, NEMA Enclosure Rating 3, 3R, 4, 4X, 9FG, Number of Poles 4, Number of Wires 3, Voltage Rating 480V AC, Compatible Plug Manufacturer Part Number Not Applicable, Disconnect Switch No, Enclosure Lock Type Padlockable