  • Mfr # ASW-60/R-31
  • Zoro # G4408555
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Sodium Carboxy Methyl Cellulose, Wooden Pulp
For Use With
Aquasol Water Soluble Tape, EZ Zone Tape
Length
31 in Wide 165 ft
Application
MIG/TIG Welding, Purging
Paper Type
Roll
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ASW-60/R-31
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
31 in Wide 165 ft
Overall Width
31 in
Overall Length
165 ft
Thickness
0.178 mm
Compatible Pipe Diameter (Maximum)
36 in
Compatible Pipe Diameter (Minimum)
2 in
Details
Item
Water Soluble Paper
Material
For Use With
Application
MIG/TIG Welding, Purging
Paper Type
Roll
Features
Product Type
Welding Purge Paper
Compatible Material Type
Aluminum, Stainless Steel
Water Soluble
Yes
Process
TIG Welding
Form
Standards
CE Approved, EPA Approved
Description
Water Soluble Paper, Overall Width 31 in, Overall Length 165 ft, Thickness 0.178 mm, Standards CE Approved, EPA Approved, Compatible Material Type Aluminum, Stainless Steel, Compatible Pipe Diameter (Maximum) 36 in, Compatible Pipe Diameter (Minimum) 2 in, Features 100 Percent Biodegradable, Dissolves Effortlessly and Rapidly During Water or Steam Hydro-Test, No Residue Remains in the Pipeline, Form Roll, Material Sodium Carboxy Methyl Cellulose, Wooden Pulp, Process TIG Welding