  • Mfr # 69A1A1M2U1-300
  • Zoro # G0216614
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1/2"
Outlet Size
1/2"
Body Material
Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
69A1A1M2U1-300
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
Outlet Size
Overall Height
6 in
Overall Length
6 in
Inlet Connection Size
1/2 in
Outlet Connection Size
1/2 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Adjustable Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Temp. Range
0 Degrees to 450 Degrees F
Spring Material
Stainless Steel
Pressure Range
251 to 300 psi
Application
Liquids
Disc Material
Seat Material
Factory Set Pressure
300 psi
Test Lever
Test Lever Not Included
BtuH
0 BtuH
Standards
Non-Code, Field Adjustable
Outlet Connection Gender
Female
Outlet Connection Type
NPT
Inlet Connection Type
NPT
ASME Section Code
Non-Code
Operating Pressure - Maximum
300 psi
Inlet Connection Gender
Male
For Media
Water
Operating Pressure - Minimum
251 psi
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-60 Degrees F
Description
Adjustable Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1/2 in, Outlet Size 1/2 in, Factory Set Pressure 300 psi, Pressure Range 251 to 300 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Bronze, Overall Height 6 in, Overall Length 6 in, Seat Material Bronze, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range 0 Degrees to 450 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included, Standards Non-Code, Field Adjustable