  • Mfr # 740FG1M1K1-250
  • Zoro # G6482777
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
740FG1M1K1-250
Test Lever
Test Lever Included
Factory Set Pressure
250 psi
Application
Air, Gas
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Operating Pressure - Maximum
364 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 1/2 in, Outlet Size 1 1/2 in, Factory Set Pressure 250 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Stainless Steel, Overall Height 9 1/4 in, Overall Length 9 1/4 in, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Standards ASME Code UV, CE, CRN, NB