  • Mfr # 740FG1M2J1-275
  • Zoro # G7103266
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
740FG1M2J1-275
Factory Set Pressure
275 psi
Test Lever
Test Lever Not Included
Application
Liquids
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Operating Pressure - Maximum
364 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 1/2 in, Outlet Size 1 1/2 in, Factory Set Pressure 275 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Stainless Steel, Overall Height 9 1/4 in, Overall Length 9 1/4 in, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included, Standards ASME Code UV, CE, CRN, NB