  • Mfr # 740FH1M2J1L50
  • Zoro # G7124503
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
740FH1M2J1L50
Overall Length
9 1/4 in
Overall Height
9 1/4 in
Test Lever
Test Lever Not Included
Factory Set Pressure
50 psi
Application
Liquids
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Operating Pressure - Maximum
364 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 1/4 in, Outlet Size 1 1/2 in, Factory Set Pressure 50 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Stainless Steel, Overall Height 9 1/4 in, Overall Length 9 1/4 in, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included, Standards ASME Code UV, CE, CRN, NB