  • Mfr # 740FH1M1K1-70
  • Zoro # G7020447
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1 1/4"
Outlet Size
1 1/2"
Body Material
Brass/Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
740FH1M1K1-70
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1 1/4"
Outlet Size
1 1/2"
Overall Length
9 1/4 in
Overall Height
9 1/4 in
Outlet Connection Size
1 1/2 in
Inlet Connection Size
1 1/4 in
Details
Body Material
Brass/Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Application
Air, Gas
Seat Material
Brass/Stainless Steel
Standards
ASME Code UV, CE, CRN, NB
Disc Material
Stainless Steel
Factory Set Pressure
70 psi
Spring Material
Stainless Steel
Test Lever
Test Lever Included
Temp. Range
-320 Degrees to 406 Degrees F
BtuH
0 BtuH
Product Type
Safety Relief Valve
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
ASME Section Code
Section VIII
For Media
Air, Gas, Steam
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Outlet Connection Gender
Female
Inlet Connection Gender
Male
Inlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Minimum
-320 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
364 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 1/4 in, Outlet Size 1 1/2 in, Factory Set Pressure 70 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Stainless Steel, Overall Height 9 1/4 in, Overall Length 9 1/4 in, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Standards ASME Code UV, CE, CRN, NB