  • Mfr # 740DC1M2J1-25
  • Zoro # G6976697
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
740DC1M2J1-25
Overall Length
7-3/8"
Overall Height
7-3/8"
Test Lever
Test Lever Not Included
Application
Liquids
Factory Set Pressure
25 psi
Operating Pressure - Maximum
364 psi
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1/2 in, Outlet Size 3/4 in, Factory Set Pressure 25 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Stainless Steel, Overall Height 7 3/8 in, Overall Length 7 3/8 in, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included, Standards ASME Code UV, CE, CRN, NB