  • Mfr # 88A2A1M1K1-125
  • Zoro # G0214024
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1/2"
Outlet Size
3/4"
Body Material
Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
88A2A1M1K1-125
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1/2"
Outlet Size
3/4"
Overall Height
6 7/8 in
Overall Length
6 7/8 in
Outlet Connection Size
3/4 in
Inlet Connection Size
1/2 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Spring Material
Stainless Steel
Test Lever
Test Lever Not Included
Seat Material
Factory Set Pressure
125 psi
Standards
ASME Code UV, CE, CRN, NB
Temp. Range
0 Degrees to 406 Degrees F
Application
Air, Gas
Disc Material
Pressure Range
0 to 300 psi
BtuH
0 BtuH
Product Type
Safety Relief Valve
Inlet Connection Gender
Male
ASME Section Code
Section VIII
Outlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
264 psi
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Inlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
Outlet Connection Gender
Female
For Media
Air, Gas
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1/2 in, Outlet Size 3/4 in, Factory Set Pressure 125 psi, Pressure Range 0 to 300 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Bronze, Overall Height 6 7/8 in, Overall Length 6 7/8 in, Seat Material Bronze, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range 0 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included, Standards ASME Code UV, CE, CRN, NB